GASZTRO-HÍREK

A'LA CARTE - jelentése

Forrás:

A napi menüt az asszír fogadósok palatáblára írták, Kleopátra korában aranylapocskákra vésették a díszvacsora menüsorát, alkalmi menükártyák sorát készítették történelmi nagyjaink számára is. Ezek még nem étlapok voltak – hiszen nem tartalmaztak árakat sem, arról nem is beszélve, hogy mindenki ugyanazt ette, ugyanakkor – közös asztalnál.

Az étlap megszületéséhez – étterem kellett : amiből az elsőt 1765-ben nyitotta meg Párizsban Mathurin Roze de Chantoiseau. Ő volt a legelső, aki megszüntette a közös asztalt, és létrehozta az étlapot – amin feltüntette az árakat is, és a leves mellé sülteket, pástétomot, és bort is kínált. 
Az első – valóban fennmaradt – étlap 1791-ből való és a párizsi Grande Taverne ételeit sorolja. Ez az étterem elsőként kombinálta a luxusétterem követelményeit: pincéreket, kiváló borospincét, kifogástalan főzést biztosított a feltörekvő polgároknak. 
A legrégibb ismert magyar étlap 1834-ből való.


Á la carte  - francia nyelvből származó kifejezés. Étlap szerinti étkezést, az étlapról szabadon választva történő étkezést jelent. Az a la carte működő éttermekben is vannak időszakos kínálatok, tematikus szezonok, amelyek az évszakhoz vagy az ünnepkörhöz igazodnak.
..................................................................................................................................
TE TUDOD MI AZ ASZPIK?




Biztosan Te is láttál már klasszikus vendéglátóhelyi hidegtálat. 
Mi több ettél is belőle... 
Saláták, hús-, és tojásételek, sorakoznak egymás mellett, szépen, fényesen és étvágygerjesztően. Nos, a szépségüket és a fényüket az ASZPIKNAK köszönhetik.

Az aszpik olyan kocsonyaszerű- de valamivel szilárdabb, áttetsző, könnyen aprítható, rugalmas, enyhén savanykás ízű anyag, amelyet az étek jellegének megfelelő alap léből készítenek – hideg ételek díszítéséhez, fényezéséhez.

Aszpik készíthető:

  • borjúláb és sertésbőrke, (répával és petrezselyemmel) bezöldségezett, ízesített, hosszan tartó főzésével, derítésével, zsírtalanításával, vagy
  • zsírtalanított húslevesből, halcsontból, szárnyas csontból,
  • kész zselatin felhasználásával, amikor is 1 liter folyadékban (víz, lezsírozott húsleves, csontlé) 100 g zselatinpor feloldásával.

Aszpikos imbiszek

Látványos hidegkonyhai készítmények – amelyek tálalhatóak kiborított vagy edényben maradó kivitelben. Lényegében aszpik – különböző feltétekkel (ez lehet nyelv, sonka, kolbász, szalámi, főtt tojás, sültek, zöldségfélék tetszés szerint) rétegezve.

Az aszpikot soha nem használjuk gyümölcsök, édességek díszítésére, arra a cukorból készült zselé való.

+ 1 RECEPT






ZÖLDSÉGES-TOJÁSOS ASZPIK

Hozzávalók (4 adag):
·        4 dl aszpik lé
·        4 főtt tojás felkarikázva
·        8 karika uborka,
·        4 karika pritamin-paprika
·        4 petrezselyemlevél
·        20 dkg francia saláta
A francia salátát megmossuk – eltépkedjük, és elkeverjük a még langyos aszpik lével. 4 tálkában szétosztjuk – hagyjuk kihűlni. Ha megdermedt ráöntünk mindegyikre fél centi aszpiklevet. Megvárjuk, amíg megdermed, és rápakoljuk a felszeletelt tojáskarikákat, a felszeletelt uborkát, pritamin-paprikát. Ezután szétöntjük rá a maradék aszpiklevet. Petrezselyemlevéllel díszítjük – hűtőben megdermesztjük.
Jó étvágyat!
---------------------------------------------------------------------------------------------

MI AZ AZ APERITIF?



Aperitif
Az aperitif fogyasztásának eredete még noincs biztosan tisztázva – állítólag már az ókori Egyiptomban is szolgáltak fel kis mennyiségben alkoholos italt étkezés előtt.
Az aperitif lényegében olyan alkoholos ital, melyet elsősorban nagyobb étkezések előtt szolgálnak fel étvágygerjesztőként. Az üres gyomorba jutva serkenti a gyomornedv kiválasztását, növelik az éhségérzetet.
A szó a latin „aperire”, „nyitni” szóból ered. 

Az aperitif jellegét tekintve lehet alkohol tartalmú, alkoholmentes, száraz, kesernyés, savanykás, fanyar.

Az aperitif típusai

Számos alkoholfajtát szolgálnak fel aperitifként, a leggyakoribbak talán a különféle likőrök.

Országonként, illetve régiónként változik a legkedveltebb aperitifek sora:
  •  az angolszász országokban elsősorban a sherryt szeretik,
  • Görögországban az ouzo a legnépszerűbb
  • a franciák főleg a Pernod likőrt és a pastist kedvelik, valamint az abszintot
  • a csehek a Becherovkára esküsznek,
  • Magyarországon pedig többek között az Unicum és a pálinka igen népszerű, étkezések előtt és után egyaránt.
  • Olaszországban, különösen annak az északi részén az aperitifek nagyon elterjedtek, Milánó lakosai városukat „az aperitif fővárosának” tekintik, hiszen a vermut szülőhelyének tekinthető, és közeléből származik a Campari is


Gasztronómiailag az aperitif szerepe az étvágygerjesztés. A magas savtartalmú és nem túl magas alkoholtartalmú italok az ideálisak, hiszen a sav étvágygerjesztő, a magas alkohol viszont mindenképpen kerülendő, mert eltompítaná az ízlelőbimbókat, csökkentve ezzel az étkezés kulináris élvezetét. 
---------------------------------------------------------------------------------------------

Megjegyzések